Kadın Akademisyenler, İş Dünyasında Kadın Olmanın Önemini anlattı!

Kadın Akademisyenler, İş Dünyasında Kadın Olmanın Önemini anlattı!
“BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ”
Gazeteci Tülay Şengün koordinesinde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Alanya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mesut Güner yaptı.  Kadınların iş dünyasında oynadığı kilit rolü vurgulayan Güner, şunları söyledi: “Kadınlar, iş dünyasında önemli bir rol oynuyor ve çeşitliliği zenginleştiriyor. Her birimiz, farklı bakış açıları ve yeteneklerle donatılmış olarak, ortak hedeflere doğru ilerlemekteyiz. Kadınların iş dünyasında etkili bir şekilde yer alması, sadece cinsiyet eşitliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda şirketlerin daha inovatif ve başarılı olmasına da katkıda bulunur. Kadın çalışanlar, sadece işlerini başarıyla yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda ekip ruhunu güçlendirir ve kurum kültürüne olumlu bir etki sağlar. İş dünyasında çeşitlilik, farklı bakış açılarını bir araya getirerek daha yaratıcı çözümlerin doğmasına olanak tanır. Ancak, kadınların iş dünyasındaki potansiyellerini tam anlamıyla ortaya koymaları için karşılaştıkları zorluklara da odaklanmalıyız. Cinsiyet eşitliği konusundaki mücadele hala devam ediyor ve hep birlikte, bu sorunları anlamalı ve çözümler üretmeliyiz. Hep birlikte, eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık ilkesine bağlı kalarak, daha güçlü, daha adil ve daha başarılı bir iş dünyası inşa edebiliriz. Unutmayın, sizin başarınız sadece sizin değil, aynı zamanda gelecek nesiller için bir ilham kaynağıdır. Birlikte daha güçlüyüz!"

KADIN İSTİHDAMI ARTIRILMALI
Alanya Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Mankan, "Gastronomide Kadın Olmak" konulu etkileyici bir sunum gerçekleştirdi. Kadınların çalışma hayatındaki varlığının gelişmişlik göstergesi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Mankan; tüm sektörlerde kadın emeğinin varlığına vurgu yaptı, bu varlığın gelişmişlik göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) verilerinden hareketle sektördeki kadın çalışan sayısının daha da artırılması gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Mankan, kadınların her alanda çalışmasının önemine dikkat çekti, kadın istihdamının artırılması gerektiğini söyledi.  Seminerde ayrıca Alanya Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden Uzman Klinik Psikolog Gülendam Demir de yer aldı. Demir, "Kadın Ruh Sağlığı" başlıklı bilgileri ve çözüm yollarını katılımcılarla paylaştı. Kadınların ruh sağlığının önemine vurgu yaparak, biyolojik, psikolojik, toplumsal ve çevresel faktörlerin kadın ruh sağlığını nasıl etkilediğine dair açıklamalarda bulundu. Ardından, kadın ruh sağlığını destekleyen uygulamalardan bahsetti.


“İŞ DÜNYASINDA KADIN OLMAK”
Alanya Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Elif Gizem Yetkin, seminerde mimarlık dünyasında başarılara imza atmış kadın mimarlar hakkında sunum gerçekleştirdi, dünyanın ve Türkiye’nin başarılı kadın mimarları hakkında bilgiler verdi.  Alanya Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nihan Sidar; “İş hayatında kadın olmak ve kimlik çatışması” konulu bir sunum yaptı.  Dr. Öğretim Üyesi Sidar; küresel çapta kadın iş gücünü, bu alandaki trend ve istatistikleri, cinsiyet eşitsizliğini, ücret adaletsizliğini, yükselme ve liderlik pozisyonundaki zorlukları anlattı.  
 

Site Haritası